ترامپ آمادگی خود را برای گفت‌وگوی تلفنی با رهبر کره شمالی اعلام کرد

23
ترامپ آمادگی خود را برای گفت‌وگوی تلفنی با رهبر کره شمالی اعلام کرد
ترامپ آمادگی خود را برای گفت‌وگوی تلفنی با رهبر کره شمالی اعلام کرد

رئیس‌جمهوری آمریکا از آمادگی خود برای گفت‌وگوی تلفنی با رهبر رژیم کره شمالی سخن گفته است. مقام‌های کره شمالی همزمان اعلام کرده‌اند که ورزشکاران این کشور “احتمالا” در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در کره جنوبی حضور می‌یابند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه (۶ ژانویه / ۱۶ دی) در کنفرانسی خبری در کمپ دیوید در پاسخ به اینکه آیا حاضر به انجام گفت‌وگویی تلفنی با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی است، گفت: «طبیعتا من آماده‌ی چنین کاری هستم و هیچ مشکلی با این موضوع ندارم.»

او در عین ابراز “آمادگی کامل” برای گفت‌وگو با رهبر رژیم کره شمالی تأکید کرد: «این بدین معنی نیست که من بدون پیش‌شرط دست به انجام چنین گفت‌وگویی خواهم زد.»

اظهارات رئیس جمهوری آمریکا با سخنان تند او در ماه‌های اخیر درباره کره شمالی تفاوت دارد. دوئل‌های لفظی ترامپ و کیم جونگ اون در ماه‌های گذشته بارها خبرساز شد.

آخرین مورد آن به نطق رهبر کره شمالی به مناسبات سال نو میلادی برمی‌گردد. ترامپ در واکنش به اظهارت کیم جونگ اون گفته بود که “دکمه اتمی‌اش بزرگ‌تر و قوی‌تر از دکمه‌ای است که کیم جونگ اون به گفته‌ی خود روی میز کارش دارد”.

حضور در المپیک ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ

آمادگی لفظی ترامپ برای گفت‌وگوی مستقیم با کیم جونگ اون دو روز پس از توافق کره شمالی و کره جنوبی بر سر انجام مذاکره مطرح می‌شود.

این مذاکرات دوطرفه قرار است روز سه‌شنبه (۹ ژانویه / ۱۹ دی) انجام گیرد. به این ترتیب گفت‌و‌گوهای کره شمالی و کره جنوبی پس از دو سال وقفه از سر گرفته خواهد شد.

طبق اعلام وزارتخانه‌‌ای در کره جنوبی که مسئول امور مربوط به وحدت دو کره است، حضور هیأتی ورزشی از کره شمالی در مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در پیونگ‌چانگ از جمله موضوعات مورد بحث در دیدار دو طرف خواهد بود؛ مسئله‌ای که ترامپ نیز حین اقامت خود در کمپ‌دیوید به آن اشاره کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرد که دیالوگ میان کره شمالی و کره جنوبی پس از پایان بازی‌های المپیک زمستانی نیز تداوم یابد.

در این میان نماینده‌ی کره شمالی در کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد که ورزشکاران این کشور “احتمالا” در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ شرکت می‌کنند.

پیونگ‌چانگ که میزبانی برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ را عهده‌دار است، تنها ۸۰ کیلومتر تا مرز کره شمالی فاصله دارد. این بازی‌ها از ۹ تا ۲۵ فوریه برگزار می‌شوند.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy