آفرینش هنر در زندان؛ نمایشگاهی از آثار زندانیان گوانتانامو

زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو اجازه انجام کارهای محدودی را دارند. آنها می‌توانند کتاب بخوانند و‌ تلویزیون تماشا کنند. از سال ۲۰۰۹ اجازه نقاشی هم یافته‌اند. نمایشگاهی در نیویورک نقاشی‌های آنها را به نمایش گذاشته است.

“منظره شهر” (۲۰۱۶)

زندانیان بسیاری از نقاشی‌هایشان را بر پایه خاطراتشان کشیده‌اند. در زندان چشم‌انداز دریا و آسمان‌خراش وجود ندارد، اگرچه صدای دریا را در همه سلول‌ها می‌توان شنید. این نقاشی آکوارل اثر عبدالملک عبود است که اهل یمن است. او ۱۵ سال در گوانتانامو زندانی بود و در سال ۲۰۱۵ آزاد شد.

“کودک پناهجوی سوری غرق‌شده” (۲۰۱۶)

در سال ۲۰۰۸ باراک اوباما‌، رئیس جمهور آمریکا، دستور تسهیل شرایط زندگی زندانیان گوانتانامو را صادر کرد،‌ اما طرح او برای بستن این زندان با مقاومت سیاسی روبرو شد. از آن زمان زندانیان اجازه یافتند چند ساعت در روز را به تماشای حتی تلویزیون‌های عربی بنشینند و از آن طریق از اخبار آگاهی یابند؛ از جمله از غرق شدن الان کردی، کودک پناهجوی سوری. این نقاشی اثر محمد انسی است.

“مجسمه آزادی”

زندانیان برای نقاشی‌های خود گاه از عکس به عنوان الگو استفاده کرده‌اند. مانند این نقاشی که محمد انسی در سال ۲۰۱۶ کشیده است. برگزارکنندگان نمایشگاه، ارین تامپسون، پیج لاینو و چارلز شیلدز‌، برای نمایشگاه “قصیده‌ای برای دریا” در نیویورک آثار چهار زندانی آزاد شده از بند و چهار زندانی که هنوز در حبس به سر می‌برند را برگزیده‌اند. تمامی نقاشی‌ها برای نخستین بار است که در معرض تماشای عموم قرار می‌گیرند.

گالری رئيس جمهور، نیویورک

اتاق‌های نمایشگاه “گالری رئیس جمهور” که در آن آثار هنری زندانیان گوانتانامو به نمایش گذاشته شده متعلق به کالج جان جی است که یکی از مدارس عالی برجسته برای رشته حقوق در نیویورک است. نمایش عمومی نقاشی‌های زندانیان در آمریکا بحث‌برانگیز شده است. علاقه‌مندان می‌توانند تا تاریخ ۲۶ ژانویه از این نمایشگاه دیدن کنند.

ثبت لحظه‌ای از زندگی در زندان گوانتانامو

این یکی از نادرترین عکس‌هایی است که از زندگی روزمره در زندان گوانتانامو گرفته شده است: والتر میچات، خبرنگار روزنامه “میامی هرالد”، این عکس را با موبایلش گرفته است. همه چیز زیر کنترل است و ارتش آمریکا‌ تصاویر را پیش از انتشار سانسور می‌کند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy