الیوت ال انگل، با صدور بیانیه ای همبستگی اش با معترضان ایران را اعلام کرد
الیوت ال انگل، با صدور بیانیه ای همبستگی اش با معترضان ایران را اعلام کرد

در ادامه واکنش ها به اعتراضات خیابانی مردم ایران، الیوت ال انگل، عضو بلندپایه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با صدور بیانیه ای همبستگی اش با معترضان ایران را اعلام کرد.

نماینده دموکرات از ایالت نیویورک روز چهارشنبه ۱۳ دیماه در این بیانیه گفت: «امروز، من در کنار معترضان ایران می ایستم. این تظاهرات نشان می دهد که رهبر ایران با افزایش مخالف در بین شهروندانش روبروست. این امر، با توجه به فساد سازمان یافته و نقض حقوق بشر که از مشخصه های رژیم ایران است، جای تعجب ندارد. این نظر کلی مردم ایران نشان می دهد که آنها خواهان آینده ای بهتر برای خود و میهنشان هستند.»

آقای انگل افزود: «چشم جهان به ایران دوخته شده. رژیم ایران نباید حقوق بشر تضمین شده از سوی جامعه جهانی را زیر پا گذاشته و باید به مردم اش اجازه اعتراض صلح آمیز و بیان عقایدشان را بدهد.»

بیشتر بخوانید

با ادامه اعتراض‌های مردم ایران در شهرهای مختلف، شمار دیگری از قانونگذاران آمریکایی نیز در پیام‌های جداگانه در توئیتر با مردم ایران ابراز همبستگی کرده‌اند.

الیوت ال انگل، عضو بلندپایه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با صدور بیانیه ای همبستگی اش با معترضان ایران را اعلام کرد.

نماینده دموکرات از ایالت نیویورک در این بیانیه گفت: «امروز، من در کنار معترضان ایران می ایستم. این تظاهرات نشان می دهد که رهبر ایران با افزایش مخالف در بین شهروندانش روبروست. این امر، با توجه به فساد سازمان یافته و نقض حقوق بشر که از مشخصه های رژیم ایران است، جای تعجب ندارد. این نظر کلی مردم ایران نشان می دهد که آنها خواهان آینده ای بهتر برای خود و میهنشان هستند.»

آقای انگل افزود: «چشم جهان به ایران دوخته شده. رژیم ایران نباید حقوق بشر تضمین شده از سوی جامعه جهانی را زیر پا گذاشته و باید به مردم اش اجازه اعتراض صلح آمیز و بیان عقایدشان را بدهد.»

عضو بلندپایه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با صدور بیانیه ای از معترضان ایرانی حمایت کرد.

بن کاردین، سناتور دموکرات از ایالت مریلند در این بیانیه گفته است: «همزمان با ادامه اعتراضات در ایران، من از عزم قانونی مردم ایران برای دستیابی به بزرگی، آزادی های اولیه، موقعیت های اقتصادی و دولتی که در برابر شهروندان‌اش مسئول است حمایت میکنم. قابلیت اعتراض مسالمت آمیز یک حق جهانی بوده و من شجاعت و تعهد شهروندان ایران در سرتاسر این کشور را که به رغم خطر خشونت و سرکوب دولتی پای به خیابان‌ها گذاشته اند ستایش می کنم.»

اد رویس رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نوشت: شجاعت ملت ایران در مطالبه آزادی و فرصت‌ها و در مخالفت با دولتی که به جای بهبود زندگی آنها تروریسم جهانی را تامین مالی می‌کند، الهام بخش است.

آدام شیف عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نوشت: تحولات ایران را با نگرانی در مورد خشونت و بازداشت‌ها در جریان تظاهرات مسالمت آمیز مردم ایران نظاره می‌کنم. ما در حمایت از حق مردم ایران برای گردهمایی صلح آمیز، و خواست آنها برای انتخاب دولت و رهبرانشان در یک روند دموکراتیک و عاری از تقلب و به دور از دخالت می‌ایستیم.

لی زلدن نماینده جمهوریخواه کنگره هم نوشت: اگر ایران یک انتخابات براستی دموکراتیک می‌داشت، رژیم فعلی سرنگون می‌شد. اکثر ایرانیان خواهان صلح، ثبات، کامیابی و آزادی هستند.

سناتور دموکرات کریس کونز در توئیتر گفت: انجمن فراجناحی حقوق بشر سنا در همبستگی با اعتراض‌های مردم ایران می‌ایستد و از دولت و کنگره آمریکا می‌خواهد به حمایت از ارزش‌های جهانی در ایران ادامه دهد.

برد شرمن نماینده دموکرات مجلس هم نوشت: خبرهای مثبت از خاور میانه پیام آور آن است که مردم شجاع ایران برای رد رژیم استبدادی که حقوق اولیه آنها را انکار می‌کند در خیابان‌ها دست به تظاهرات صلح آمیز زده‌اند.

پیشتر در روز یکشنبه و در چهارمین روز تجمع های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران، برخی اعضای کنگره آمریکا ضمن موضع‌گیری درباره آن خواستار حمایت از مردم ایران شدند.

برنی سندرز، سناتور مستقل ایالت ورمانت هم از مردم ایران حمایت کرد. سندرز با نتشار توئیتی گفت: «این حق همه مردم است که علیه دولتشان صحبت کنند. دولت ایران باید به این حق احترام گذاشته و به صدای هزاران ایرانی که در سرتاسر کشور برای زندگی و آینده ای بهتر تظاهرات می کنند احترام بگذارد.»

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy