المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ از دید آمار و ارقام

21
المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ از دید آمار و ارقام
المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ از دید آمار و ارقام

شهر پیونگ‌چانگ واقع در شمال کره جنوبی از روزهای ۹ تا ۲۵ فوریه (۲۰ بهمن تا ۶ اسفند ماه) میزبان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی خواهد بود. این نخستین بار است که کره جنوبی میزبانی المپیک زمستانی را برعهده دارد.

بیست و سومین دوره از مسابقات المپیک زمستانی در پیونگ‌چانگ در کره جنوبی برگزار می‌شود. نخستین دوره از این رقابت‌ها در سال ۱۹۲۴ در شامونی در نواحی آلپ فرانسه انجام گرفته بود. البته مسابقات شامونی در آن زمان به عنوان مسابقات بین‌المللی زمستانی برگزار شده بود و بعدها از سوی کمیته بین‌المللی المپیک به عنوان بازی‌های المپیک به ثبت رسید.

پیونگ‌چانگ در دل کوهستان تائه‌بائک و در ۱۳۰ کیلومتری سئول، پایتخت کره جنوبی قرار دارد. زمستان‌های این منطقه طولانی و برف‌پوش است و از این رو بسیار مناسب برای برگزاری بازی‌های زمستانی. مرز کره شمالی که نظامی دیکتاتوری بر آن حکم می‌راند، تنها در ۸۰ کیلومتری پیونگ‌چانگ قرار دارد.

طرفداران ورزش‌های زمستانی و مسابقات المپیک بر حسب آنکه در کدام نقطه از جهان زندگی می‌کنند، ناچارند این بازی‌ها را در ساعات نه چندان خوشایند به طور زنده دنبال کنند. برای نمونه کره جنوبی با آلمان ۸ ساعت اختلاف وقت دارد و علاقمندان به این بازی‌ها در آلمان ناگزیرند پاسی از نیمه شب گذشته یا پیش از ظهر به وقت این کشور به تماشای رقابت‌ها بنشینند.

از سال ۱۹۹۸ که رشته کرلینگ به رشته‌های المپیک زمستانی افزوده شده، تیم ملی آلمان برای نخستین بار نتوانست، بلیت حضور در این بازی‌ها را به دست آورد. ملی‌پوشان آلمان در رقابت‌های مقدماتی که در جمهوری چک برگزار شد، تنها به رتبه‌های ششم و هفتم دست یافتند و نتوانستند امتیازات لازم برای حضور در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ را کسب کنند.

کلودیا پش‌‌اشتاین (Claudia Pechstein)، که تاکنون ۵ بار قهرمان المپیک شده و در بازی‌های المپیک زمستانی مجموعا ۹ مدال کسب کرده، در پیونگ‌چانگ نه تنها هفتمین حضور خود در المپیک زمستانی را تجربه می‌کند، بلکه در طول بازی‌ها تولد ۴۶ سالگی خود را نیز جشن می‌گیرد. این ستاره‌ی کهنه‌کار پرچم‌دار کاروان ورزشی آلمان در مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در سوچی بود.

نزدیک به ۳۰۰۰ ورزشکار از کشورهای مختلف جهان در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در پیونگ‌چانگ بر سر کسب مدال با یکدیگر رقات خواهند کرد. کمیته بین‌المللی المپیک روسیه را به خاطر دوپینگ از حضور در این مسابقات محروم کرده است. آن دسته از ورزشکاران روسیه که سابقه دوپینگ ندارند، می‌توانند تحت پرچمی خنثی در این بازی‌ها حضور یابند.

ورزشکاران زمستانی در ۱۵ رشته‌ی گوناگون ورزشی با یکدیگر رقابت‌ می‌کنند، از جمله در رشته‌‌های دوگانه (تصویر)، اسکی آلپاین، اسکیت سرعتی و بابسلد (سورتمه‌سری). در این دوره هیچ رشته‌ی تازه‌ای به جمع رشته‌های المپیک زمستانی افزوده نشده، اما برخی از ماده‌های جذاب مانند اسنوبردسواری تنوع خاصی به این رقابت‌ها بخشیده است.

طبق جدول تاریخی مسابقات المپیک زمستانی آلمان با کسب مجموعا ۳۷۷ مدال گوی سبقت را از دیگر کشورها ربوده است. ۱۳۶ مدال از این شمار طلا، ۱۳۶ نقره و ۱۰۶ برنز بوده است.

ملی‌پوشان آلمان در دوره‌ی پیشین المپیک زمستانی در سال ۲۰۱۴ به میزبانی سوچی توانستند مجموعا ۱۹ بار افتخارآفرین شوند و ۸ مدال طلا، ۶ مدال نقره و ۵ مدال برنز برای کشورشان به ارمغان آورند. آلمان در آن دوره از باز‌‌ی‌ها در جدول رده‌بندی مدال‌ها پس از نروژ، کانادا، آمریکا، روسیه و هلند در رتبه ششم جای گرفت.

در مجموع بیش از یک میلیون بلیت برای مسابقات المپیک در نظر گرفته شده‌ اما بازار فروش بلیت نسبتا کم‌رونق است. طبق آخرین گزارش‌ها تنها ۳۰ درصد از این بلیت‌ها تا کنون به فروش رفته‌اند. به ویژه خود شهروندان کشور میزبان، کره جنوبی، علاقه‌ی چندانی به دیدن رقابت‌ها ندارند. برخی نیز از بالا بودن قیمت بلیت‌ها و همچنین گرانی هتل‌ها گله کرده‌اند.

اوله اینار بیورندالن (Ole Einar Bjorndalen)، ورزشکار نامدار نروژی که در رشته دوگانه فعالیت دارد، موفق‌ترین ورزشکار تاریخ المپیک زمستانی محسوب می‌شود. این ستاره‌ی ۴۳ ساله تا کنون در ۵ دوره از بازی‌ها شرکت داشته و با کسب مجموعا ۱۳ مدال (۸ طلا، ۴ نقره و یک برنز) در این مسابقات یکه‌تاز است. البته او نیز با وجود سابقه طولانی باید برای حضور در المپیک ۲۰۱۸ مرحله مقدماتی را با موفقیت پشت سر بگذارد.

ورزشگاه المپیک پیونگ‌چانگ که برای برگزاری این مسابقات احداث شده، ۳۵ هزار نفر را در دل خود جای می‌دهد. مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در روز ۹ فوریه (۲۰ بهمن ماه) برگزار می‌شود و بازی‌ها روز ۲۵ فوریه (۶ اسفند) پایان می‌یابند. ناگفته نماند که مسابقات پارالمپیک زمستانی ۲۰۱۸ (از ۹ تا ۱۸ مارس) نیز در همین ورزشگاه برگزار می‌شود.پیونگ‌چانگ به معنای “صلح و شکوفایی” است؛ شعاری که می‌تواند راهبر ورزشکاران باشد. در شهر پیونگ‌چانگ ۹ هزار و ۹۴۰ نفر زندگی می‌کنند. پیونگ‌چانگ در عین حال نام ناحیه‌ای است که ۴۳ هزار و ۷۰۶ ساکن دارد.

مشعل المپیک در مسیری طولانی حمل می‌شود و برای رسیدن از پیونگ‌چانگ از مهم‌ترین شهر‌ها و مناطق کره‌ی جنوبی می‌گذرد. روی هم حدود ۷۵۰۰ دونده‌ی زن و مرد این مشعل را در این راه دراز حمل می‌کنند.

لیندسی وون یکی از موفق‌ترین و جنجالی‌ترین چهر‌ه‌های ورزش‌های زمستانی محسوب می‌شود. این ستاره‌ی آمریکایی که در رشته اسکی آلپاین فعالیت دارد، تا کنون ۷۷ بار عنوان قهرمانی در درقابت‌های جهانی را کسب کرده است. این ورزشکار ۳۳ ساله در دوران اخیر دچار مصدومیت‌های گوناگون بوده و اگر چه از چهر‌ه‌های سرشناس المپیک زمستانی ۲۰۱۸ است، اما از مدعیان قهرمانی در پیونگ‌چانگ محسوب نمی‌شود.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy