قیام ایران شتابان و شگفت انگیز با حکومتی سردرگم متشتت و مبهوت

192
قیام ایران شتابان و ناگهانی با حکومتی سردرگم متشتت و مبهوت
قیام ایران شتابان و ناگهانی با حکومتی سردرگم متشتت و مبهوت

قیام ایران شتابان و ناگهانی با حکومتی سردرگم متشتت و مبهوت درست ۶روز از قیام سراسری ایران می‌گذرد، حکومت هنوز در بهت و ناباوری است. ابتدا تلاش کرد که همه چیز را در سکوت برگزار کند. از روز چهارم قیام پخش اخبار تحریف شده را شروع کرد و سخنرانیهایی پخش نمود که عینا شبیه آخرین نفسهای شاه بود. تکذیب و تکذیب و تهدید اما در همه این تهدید و تکذیبها همواره یک دم خروس از لای قبای آخوند بیرون میزد و آن هم اینکه در سردرگمی و وحشت بیش از حد به سر میبرد که ناگهان چه اتفاقی افتاد.

شتاب این قیام خجسته، هم از نظر سرعت گسترش آن و هم از نظر شتاب درونی و پتانسیل عظیم نهفته در آن، به‌راستی اعجاب انگیز است. این قیام از اعتراض به ‌شرایط اقتصادی و بیکاری و وضعیت معیشتی به سرعت به‌ قیامی سراسری تبدیل شد که با رادیکال ترین و ریشه‌یی‌ترین شعارها اصل نظام منحوس ولایت فقیه را هدف قرار داده است.

شعارها مطلقاً در سطح شعارها و مطالبات اقتصادی و معیشتی روز اول باقی نماند و بر سرنگونی حکومت و شخص خامنه‌ای متمرکز شد و به‌ این ترتیب سیر صعودی که در سلسله قیامهای ۸۸ طی چند ماه طی شد، این قیام طی ۲، ۳روز پیمود و از آن نیز فراتر رفت.

قیام در سطح شعار هم باقی نمانده و با تهاجم‌های پیاپی به‌ مراکز غارت و سرکوب حکومت چهره عمده شهرهای میهن را دگرگون ساخت و زمین را زیر پای حاکمان و نیروهای سرکوبگر به ‌لرزه درآورد.

این گستردگی در مقایسه با قیام ۸۸، که اساساً در تهران متمرکز بود، سرکوب قیام را برای حکومت ناممکن ساخته است.

با این‌که نظام ولایت از مدتها پیش با مشاهده جو ناآرام جامعه و حرکتهای اعتراضی اقشار مختلف مردم، انتظار یک انفجار اجتماعی را داشت و جناح های مختلف حاکم این خطر را به همدیگر هشدار می‌دادند و به‌رغم آن که چندی پیش فرمانده سپاه تهران نسبت به ‌زلزله‌های اجتماعی که هر ساعت در تهران رخ می‌دهد هشدار داده و در این رابطه از راه‌اندازی گشتی‌های سرکوبگر در تهران و سایر شهرهای کشور صحبت کرد… اما معلوم شد که در کلیت چنین تصوری از آمادگی انقلابی و ظرفیت انفجاری جامعه را نداشت وغافلگیر و مات شد.

اما در مقابل قیام‌کنندگان با وضوح و روشنی تمام می‌دانند که چه می‌خواهند و برای چه قیام کرده‌اند آنها برای  پایین کشیدن ولی فقیه از تخت سلطنتش تا نهایت مصمم هستند. در چنین شرایطی، واکنش حکومت از هم‌گسیختگی است و جز فلج ناشی از ترس چیز دیگری نمی‌تواند باشد.

توجه کنید هر جناح آن یکی را متهم به بروز این شرایط میکند.

سیاست روز ـ ۹دی:‌ «مطالبه به‌حق مردم»

«… اگر طی سال‌های گذشته به ‌مطالبات مردم، مسائل اقتصادی و معیشتی آنها بیشتر توجه شده بود، اکنون شاهد اعتراضاتی از سوی آنها نبودیم که برخی عوامل فتنه هم در میان آنها حاضر شوند و یا از دور بر آتش آن بدمند تا گسترده‌تر شود».

(جوان) ـ ۹دی: «مردم شعار «مرگ بر گرانی» می‌دهند، مشکلاتی که اگر همت حل کردنش در بین مسئولان بود، اکنون کار به‌ اعتراضات کف خیابان نمی‌رسید. ماجرا اما فقط همین نبود… گرانی کالاهای اساسی، پیش‌بینی بالا رفتن بیشتر قیمتها در لایحه بودجه ۹۷ توسط دولت، بی‌اعتنایی به‌ وضعیت اقتصادی قشر متوسط به ‌پایین جامعه و… باعث شد تا تجمع پنجشنبه شلوغ‌تر شود».

روحانی یکشنبه شب (۱۰دی) یک گفتگوی ضبط شده تلویزیونی : «شرایط حساس کشور، منطقه و جهان را درک (کنند)… و دولت و ملت برای حل مشکلات دست به ‌دست هم بدهند».

وی وحشترده و عاجزانه گفت: «نباید بگذاریم فضایی ایجاد شود که در آن فضا، دوستداران نظام نگرانی برای زندگی‌ و امنیت‌شان، ایجاد شود».

بعد هم قیام کنندگان را تهدید کرد: «دولت گروهی را که بخواهند اموال عمومی را تخریب کنند یا نظم اجتماعی را به‌هم بزنند و یا در جامعه اغتشاشی ایجاد کنند، حتماً‌ تحمل نخواهد کرد». و این بود که در نهایت رییس جمهور عمامه سفید ولایت و حشت و سردرگمی و پاشیدگی نظام را بسیار عالی در یک گفتگوی ضبط شده نمایش داد.

مقامات آمریکایی به مسئولان ایران هشدار داده‌اند که از سرکوب معترضان بپرهیزند
مقامات آمریکایی به مسئولان ایران هشدار داده‌اند که از سرکوب معترضان بپرهیزند

سلام شهرها بپا خاسته برمشهد و نیشابور، کاشمر، قوچان، بیرجند، شاهرود، و یزد. سلام بر کرمانشاه، همدان، خرم‌آباد، قم، اصفهان، رشت، ساری، قزوین، شیراز، اهواز، سبزوار، قوچان، بجنورد، قائم‌شهر و زاهدان و سلام بر ساوه و اسلام آباد و قهدریجان و هر شهر و روستایی که به پا خاست و گفت مرگ بر دیکتاتور و دورود بر درود !

آتش زیر خاکستر ایران شعله کشیده است و قلب شریف آزادیخواهان به طپش در آمده و صبح پیروزی در دسترس قرار گرفته است. برای آخوندها آمد آن روزی که از آن میترسیدند و برای ما آمد آن روزی که در انتظارش بودیم روزی خجسته با روشنایی و گرمایی که همه بذرهای نیکوی آزادی و دموکراسی را باروز میکند.

برای دیدن همه فیلمها و تصاویر قیام خجسته مردم ایران به کانال ما مراجعه کنید

https://t.me/Iran_news_ajancy