از قهرمان فوتبال جهان تا انتخاب پست ریاست جمهوری
از قهرمان فوتبال جهان تا انتخاب پست ریاست جمهوری

جورج وئا، فوتبالیست برگزیده جهان در سال ۱۹۹۵ و موفق‌ترین فوتبالیست قرن در آفریقا، در انتخابات ریاست جمهوری کشورش لیبریا پیروز شد. او بخصوص در میان جوانان لیبریایی از محبوبیت برخوردار است.

جورج وئا (George Weah)، فوتبالیست سابق، رئیس جمهور جدید لیبریا خواهد بود. او بیش از ۶۰ درصد آرای به صندوق ریخته شده در انتخابات ریاست جمهوری لیبریا را به خود اختصاص داده است. رقیب او جوزف بواکای، معاون رئیس جمهور لیبریا بود.

این نخستین بار در طول ۷۰ سال اخیر است که جابجایی قدرت در لیبریا به شکل دمکراتیک صورت می‌گیرد. وئا جانشین خانم الن جانسون، برنده جایزه نوبل صلح، خواهد شد که پس از ۱۲ سال کار مداوم در مقام ریاست جمهوری اجازه ندارد بار دیگر نامزد این پست شود.

وئا در محله‌‌ای فقیرنشین در مونروویا، پایتخت لیبریا، به دنیا آمد و بزرگ شد. او تنها آفریقایی‌ای است که به عنوان بهترین فوتبالیست جهان انتخاب شده است. وئا در تیم‌های سن ژرمن پاریس و آ ث میلان بازی کرده است. او بخصوص در میان رأی‌دهندگان جوان کشورش از محبوبیت برخوردار است.

منتقدان وئا می‌گویند که او تنها چند پیشنهاد سیاسی مشخص را در طول مبارزات انتخاباتی‌اش مطرح کرده است. بسیاری از شهروندان لیبریا امیدوارند که با روی کار آمدن وئا به عنوان رئیس جمهور، آینده بهتری داشته باشند. وئا وعده داده است که با بیکاری مقابله کند و در جهت رشد اقتصادی لیبریا بکوشد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy