تلویزیون ای.بی.سی مصاحبه‌یی با نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل‌متحد درباره استراتژی دونالد ترامپ در قبال ایران ترتیب داده است.

ای.بی.سی ۲۵مهر ۹۶:‌ بعد از سخنرانی پرزیدنت ترامپ در روز جمعه، وزیرخارجه آلمان گفت او بر این باور است که عدم تأیید برجام ما را به جنگ نزدیکتر می‌کند نظرتان چیست؟

نیکی هیلی:‌ قابل‌توجه است که ایران نمی‌گوید مرگ بر آلمان و همیشه گفته است مرگ بر آمریکا. الآن هم مسأله قانون آمریکاست که می‌گوید هر ۹۰روز بایستی مجدد این را ارزیابی کرد که چطور انجام شده است. شما حمایت ایران از تروریسم و آزمایشهای موشک بالستیکی و فروش تسلیحات را می‌بینید. این متناسب با امتیازاتی نیست که ما داده‌ایم.

ما می‌گوییم همه سایتهای ایران بازرسی نشده‌اند.

قانون آمریکا فقط حول برجام نیست بلکه نسبت به همه امور است.

حرف ما این است که آیا آمریکا الآن امن است؟ آیا درست است ما همه رفتارهای بد آنها را تحمل کنیم. الآن هر کسی تلاش دارد چشمش را بر روی رفتار ایران ببندد و همه نقض قوانین را نادیده بگیرد تا برجام حفظ شود.

حرف ما این است که ایران بایستی به‌خاطر رفتار نامطلوب حسابرسی شود. آنها نمی‌توانند به صدور تروریسم به سراسر جهان و آزمایش موشکهای بالستیک ادامه بدهند تا به یک ایران اتمی منجر شود.

آنها نمی‌توانند به صدور قاچاق سلاح به هر جا ادامه بدهند. آیا ما واقعاً حاضریم آنها یک کره شمالی دیگر بشوند؟

اگر اینکار با کره شمالی هم شده بود ما الآن در این وضعیت نبودیم. آنچه می‌بینیم این است که رئیس‌جمهور تلاش دارد ایران یک کره شمالی دیگر نشود… .

اگر شما به شیوه‌یی که ما با داعش در عراق و سوریه مقابله کردیم نگاه کنید خواهید دید که مؤثر بوده است و بعد هم کره شمالی و حالا هم مقابله با رژیم ایران را شروع کرده‌ایم.