نقش موثر قاسم سلیمانی در قاچاق سلاح در یمن

78

گزارش جدیدی که بر اساس اطلاعات آژانسهای امنیتی منطقه‌یی و غربی تهیه شده جزییاتی از عملیات قاچاق سلاح توسط ایران برای شبه‌نظامیان حوثی یمن برملا شده است. به گزارشی از تلویزیون العربیه در این باره توجه کنید:

ایران در ماههای اخیر با قاچاق سلاح و حمایت بیشتر از شبه‌نظامیان حوثی نقش بیشتری را در جنگ یمن ایفا کرده است. مانند همان کاری که برای جنگ‌افروزی در سوریه و عراق می‌کند. در این میان نقش قاسم سلیمانی سرکرده سپاه قدس بیش از پیش آشکار می‌شود.

منابع مطلع می‌گویند ایران کشتیهای حامل تسلیحات قاچاق را به سومالی می‌فرستند و در آنجا محموله‌های سلاح در قایق های کوچک بارگیری می‌شوند و از آنجا که این قایقها در آن مناطق بسیار زیادند توقیف آنها به سختی صورت می‌گیرد.

مؤسسه خدمات پژوهشهای تسلیحاتی آمریکا اعلام کرد اخیراً تسلیحات و مهمات هوا‍پیماهای بی‌سرنشین ابابیل دارای سر جنگی شدید الانفجار نیز هستند برای حوثی‌ها قاچاق شده است.

همچنین این مؤسسه می‌گوید گمان بر این است که ایران موشکهای ضد کشتی دوش پرتاب نیز به حوثی‌ها داده‌اند.

ژنرال احمد العسیری می‌گوید در گذشته موشکهای کورنیت ضدتانک در زرادخانه ارتش یمن در اختیار شبه‌نظامیان حوثی قرار نداشت ولی این شبه‌نظامیان هم‌اکنون چنین موشک ها را در اختیار دارند.

تهاجمی که در ژانویه گذشته در نزدیکی بندر حدیده به کشتی عربستان سعودی شد یا انهدام قایق گارد ساحلی سعودی در نزدیکی مکلا با مینهای کارگذاری شده حوثی‌ها منهدم شد بیانگر رسیدن تسلیحات پیشرفته به این شبه‌نظامیان است.